Prečo ho potrebujete aj vy?

Vápnik je dôležitý pre všetky vekové kategórie, preto nezabúdajte na jeho pravidelný denný prísun pre plnohodnotné zdravie po celý život.

Detstvo a obdobie puberty je rozhodujúce v tvorbe kostnej hmoty. Počas tohto obdobia je veľmi dôležité dbať na výživu detí a dostatočný príjem vitamínov a minerálov, pretože detský organizmus má na ne zvýšený nárok.

Počas detstva a puberty dochádza k rýchlejšiemu rastu kostí. Je potrebné, aby ste deťom zabezpečili správny príjem minerálnych látok, najmä vápnika a vitamínov.

Má vaše dieťa oslabenú imunitu, alergie, či zuby veľmi náchylné k zubnému kazu? Toto všetko môže byť príznakom nedostatku vápnika v tele. Niektoré deti sa môžu sťažovať i na tzv. rastové bolesti nôh, ktoré ich môžu budiť zo spánku, najmä v noci. K ich zmierneniu prispieva vhodná kombinácia vápnika a vitamínov D3 a K2.

Po 35 roku života až do staroby postupne začína v metabolizme kostí prevládať odbúravanie kostného tkaniva nad tvorbou. V aktívnom veku bývajú o čosi viac ohrozené ženy ako muži, keďže u nich nastávajú obdobia ako tehotenstvo a dojčenie, kedy sú na organizmus žien kladené zvýšené nároky.

Dostatočný prísun vápnika v tomto období je mimoriadne dôležitý pre ich vlastné zdravie, aj pre zdravý vývin dieťaťa. Zároveň treba dať pozor na potraviny, ktoré odbúravajú vápnik z kostí. Nezabúdajte, že zdraviu kostí, ako aj celkovému zdraviu neprospieva nadmerná konzumácia alkoholu, kofeínu, nadbytok cukrov, tukov, sladené nápoje sýtené oxidom uhličitým, nadmerné solenie a fajčenie.

S pribúdajúcim vekom dochádza k vyšším úbytkom vápnika z kostí. U žien medzi 45. – 55. rokov, v období menopauzy je odporúčaný zvýšený príjem vápnika v závislosti od užívania hormonálnej substitučnej liečby. Rovnako pre seniorov je dôležité pre udržanie pevných a pružných kostí dodávať telu dostatočné množstvo vápnika, ak totiž telu chýba, odoberá si ho práve z kostí, čo môže mať za následok osteoporózu a zvýšené riziko zlomenín.

Dostatočné množstvo vápnika a vitamínov K2 a D3, ktoré zabezpečujú jeho vstrebávanie a ukladanie priamo do kostí si ideálne doplníte užívaním trojkombinácie výživových doplnkov – prírodný vápnik OVOVITAL a vitamíny K2 a D3.