Imunita

Vitamín D3

Vitamín D3 je pre človeka dôležitým vitamínom. Priaznivo ovplyvňuje nielen naše kosti a zuby, ale aj srdce, vysoký krvný tlak, stav našich žíl a ciev, dokáže priaznivo vplývať na hladinu cholesterolu, liečbu cukrovky a obezity.

Vitamín D3 je silnou zbraňou nášho imunitného systému proti všadeprítomným vírusom. Podieľa sa na niektorých dôležitých imunitných procesoch, regulácii krvného tlaku, svoju úlohu hrá pri raste krvných, svalových a kožných buniek. Nie nadarmo už naši predkovia hovorili, že kam nechodí slnko, tam chodí lekár.

Vitamín D3 potrebujeme pre celkové správne fungovanie organizmu, ale aj na to, aby naše telo dokázalo správne vstrebať vápnik a fosfor, ktoré sú nevyhnutné pre vývoj a rast kostí v detstve a ich obnovu v dospelosti. Bez vitamínu D3 naše kosti nebudú pevné.

Odborníci na výživu odporúčajú denné dávky vitamínu až do 4 000 IU, a pri vysokom deficite až 10 000 IU. O vhodnom dávkovaní sa poraďte so svojím lekárom, alebo lekárnikom.

Stravou dokážeme prijať len 10% vitamínu D. Obsiahnutý je napríklad v mäse tučných rýb ako losos, tuniak, sardinka, makrela a v oleji z ich pečene. V menšom množstve sa nachádza aj v hovädzej pečeni, vaječnom žĺtku, mlieku, mliečnych výrobkoch, kvasniciach, hríboch sušených na slnku, v kakau a kokose. Hlavným zdrojom teda zostáva slnečné žiarenie, a to až z 90%.

Ak neviete, akú máte hladinu vitamínu D3, môžete vychádzať z predpokladu, že ju máte nízku, rovnako ako väčšina ľudí na Slovensku. Existuje niekoľko možností, ako si zvýšiť hladinu vitamínu D3. Úpravou stravy a správnym opaľovaním môžete dosiahnuť čiastočné zlepšenie hladiny vitamínu D3. Najistejšou a najúčinnejšou alternatívou je ale pravidelné dopĺňanie vitamínu D3 výživovým doplnkom, kde máte zaručenú presnú dávku vo farmaceutickej kvalite. Doprajte si každý večer dávku prírodného vápnika a každé ráno kombináciu vitamínov K2 a D3.

Vyberte si z našej ponuky