Post covidový syndróm

6. augusta 2021

Post covidový syndróm je definovaný ako zdravotné komplikácie pretrvávajúce viac ako 12 týždňov po prekonaní Covid-19. Dlhodobo sa s ním stretávajú aj ľudia, ktorí prekonali zápal pľúc a museli byť hospitalizovaní, ale aj tí s miernym, alebo dokonca bezpríznakovým priebehom choroby. Post covidový syndróm sa vyskytuje medzi dospelými u všetkých vekových kategóriách, paradoxne nezriedka aj u mladých a bezpríznakových.

Podľa vyjadrenia vedúceho lekára Post covidového centra Fakultnej nemocnice Hradec Králové, Michala Kopeckého, sa príznaky držia dlhšie ako 5 týždňov až u jednej tretiny ľudí. „Každý desiaty pacient sa necíti dobre ani po 12 týždňoch a často ešte oveľa dlhšie,“ upozornil na konci tohtoročného februára šéf európskej WHO, Hans Kluge. Pri 650 tisíc potvrdených prípadoch v Slovenskej republike do apríla 2021 dlhodobé následky pocítilo viac než 100 tisíc Slovákov.

AKO OVPLYVŇUJE ČLOVEKA POSTCOVIDOVÝ SYNDROM v každodennom živote?

Vzhľadom k širokej škále problémov nejde plne zovšeobecňovať. Neurologické problémy zahŕňajú problémy s pamäťou alebo časté migrény, psychická nepohoda sa prejavuje napríklad sklonmi k depresii. Ľudia sa cítia z formy, večne unavení a majú zvýšenú tepovú frekvenciu aj v záťaži, ktorá by ich v minulosti z normálu nevyviedla. Veľmi časté sú respiračné ťažkosti.

„Mnoho ľudí má dlhodobé problémy s kašľom, rýchlo sa unavia. Majú často bolesti hlavy, hrudnej i bedrovej chrbtice a ich stav im nedovoľuje športovať … „opisuje vedúci kliniky rehabilitačného lekárstva Barna Medical, doktor Miloš Barna.

Ako sa post covidového syndrómu zbaviť?

To je veľmi komplexná otázka, na ktorú hľadajú lekári z celého sveta odpoveď. Jednou z možností je rehabilitácia, na ktorú sa špecializujú viaceré kliniky či kúpele na Slovensku. Ďalšou možnosťou je doplnenie vitamínov, minerálnych látok a výťažkov z liečivých rastlín, ktoré môžu prírodným spôsobom pomôcť v zdolávaní pretrvávajúcich symptómov. Nádejná sa okrem už pandémiou preverených vitamínov a minerálov ako je vitamín D, vitamín C, zinok či magnézium javí Baikalin. Baikalin je extrakt z koreňa šišiaka bajkalského, ktorý sa v tradičnej čínskej medicíne používa roky na zmiernenie zápalových procesov v tele. Má preukázaný pozitívny vplyv na stav svalov a kĺbov, zlepšenie spánkových cyklov a najnovšie štúdie naznačujú jeho pozitívny vplyv pri ochorení Covid-19 v zabránení replikácie vírusu, či jeho schopnosť regenerácie poškodených pľúcnych tkanív. Lepšiemu uvoľneniu a zaspávaniu môže napomôcť zas extrakt z valeriány lekárskej, magnézium či 5-HTP.