Vitamín D má v tele množstvo funkcií

6. augusta 2022

Vitamín D má v tele množstvo funkcií. V posledných mesiacoch je najznámejší jeho výrazný vplyv na imunitu a rôzne imunitné procesy. Vitamín D prispieva k udržaniu zdravých zubov a k správnemu fungovaniu svalov. Podieľa sa na regulácii krvného tlaku a na raste krvných, svalových a kožných buniek. Na to, aby ste ho získali, nestačí len vyjsť von, kedykoľvek sa objaví lúče, alebo spoliehať na jedlo.

Jeho najdôležitejšou úlohou je udržiavať správnu hladinu vápnika a fosforu v krvi, čo je nevyhnutné pre vývoj a rast kostí v detstve, aj pre ich obnovu v dospelosti a starobe. Nedostatok vitamínu D3 vedie k poklesu hladiny vápnika v krvi, organizmus si ho začne brať z kostí a následkom toho dochádza k ich „rednutiu“ – čiže osteoporóze. Má tiež výrazný vplyv na zdravie kardiovaskulárneho systému, na funkcie mozgu vrátane prevencie úzkostných a depresívnych stavov. V tele sa zapája do stovky funkcií a úloh.

Kojenci do 1 roku: 400 I.U.
Deti do 18 rokov: 600 I.U. (s pribúdajúcim vekom sa dávka navyšuje)
Dospelí jedinci: 1 000 I.U.
Dospelí jedinci: 2 000 I.U. (pri aktivácii imunitných procesov)
Tehotné a dojčiace ženy: 2 000 I.U.

DLHŠÍ DEŇ ZNAMENÁ VÄČŠIU ŠANCU NA ZISK Déčka

Vitamín D vzniká v koži pôsobením slnečného UVB žiarenia, ktoré dopadá na zem pod iným uhlom než UVA. Ak UVB dopadne na konkrétnu časť planéty záleží na tom, koľko je práve hodín a aký je dátum. V oblasti mierneho pásma, kam spadá aj Slovenská republika, začína toto obdobie začiatkom apríla. Prečo? Predlžujú sa dni, slnko putuje dlhší čas nad horizontom a UVB lúče majú možnosť k nám v určitých hodinách dopadnúť. V apríli ide o časový rozptyl len 1 – 2 hodiny, a to približne okolo poludnia. V máji a v júni sú najdlhšie dni a časový úsek, kedy je možné získať vitamín D pomocou slnka, sa zväčšuje. Od konca júna sa dni pomaly krátia, časový rozptyl sa zmenšuje, kým v polovici septembra zmizne celkom. Cez jeseň a zimu putuje slnko príliš nízko nad horizontom a UVB žiarenia k nám nedopadne.

Práve preto je treba tráviť najmä na jar aj v lete maximum času na slnku a urobiť si čo najväčšie zásoby. Všeobecne sa dá povedať, že keď vyjdete von na pol hodinky približne okolo poludnia, bude to z pohľadu tvorby vitamínu D najlepšie. Dôležité je byť bez make-upu a opaľovacieho krémov, ktoré produkciu vitamínu výrazne brzdí. Bohužiaľ sa toto odporúčanie rozchádza s tvrdením dermatológov, ktorí varujú škodlivými vplyvmi UVB žiarenia na kožu, a naopak hovoria, nech v tejto dobe ste zahalení a používate ochranné krémy. Je veľmi zložité skĺbiť situáciu tak, aby ste si vytvorili zásobu vitamínu D nevyhnutnú pre zdravie a zároveň neohrozili svoje zdravie v inom smere. Pre ľudí s veľmi svetlou pleťou a vlasmi, alebo s jemnou a citlivou kožou, je to mnohokrát nemožné.

PREČO MÁME NEDOSTATOK Déčka?

Celodenný práce v uzavretých priestoroch a spôsob života je to, prečo podľa prieskumov trpí až 70% obyvateľov všetkých vekových kategórií nedostatkom vitamínu D, z toho polovica má hodnoty na extrémne nízkej úrovni. Svoj stav môžete zistiť krvným testom u praktického lekára. Dôvodom nedostatku vitamínu D môže byť aj smog, ktorý prepúšťa slnečné žiarenie v obmedzenom množstve, rovnako tak používanie ochranných opaľovacích prostriedkov. V procese vstrebávanie déčka zo slnka zohráva svoju úlohu aj vek, pretože pokožka starších ľudí má výrazne zníženú schopnosť vytvárať vitamín D pri pobyte na slnku. Podobne sú na tom aj ľudia s prirodzene vyšší pigmentáciou či opálení ľudia, ktorých pigmentácia pôsobí ako filter. Spoliehať len na slniečko sa teda určite neoplatí.