Osteopénia je „predstupeň“ vývoja osteoporózy, tzv. varovný signál, ktorý predchádza osteoporóze. Ľudia s osteopéniou majú vyššie riziko rozvoja osteoporózy, ak nepodniknú žiadne kroky na zlepšenie zdravia svojich kostí. Osteopénia je často bezpríznaková, preto sa zvyčajne odhalí náhodou pri vyšetreniach z iných dôvodov. V tomto štádiu sú kosti slabšie a riziko zlomenín sa mierne zvyšuje. Osteoporóza je chronické ochorenie kostí, pri ktorom dochádza k postupnému znižovaniu hustoty kostí, čo spôsobuje, že kosti sú redšie, krehkejšie a náchylné na zlomeniny.  

Hlavný rozdiel medzi osteopéniou a osteoporózou spočíva v riziku zlomenín. Osteoporóza predstavuje výraznú stratu kostnej hmoty s vysokým rizikom zlomenín. 

 

Varovné signály, ktoré môžu poukazovať na osteopéniu: 

  • Vyššia náchylnosť k zlomeninám: Zlomeniny sa vyskytujú ľahšie, než by sa očakávalo, najčastejšie zápästia, predlaktia alebo bedier. 
  • Bolesti kostí a kĺbov. 
  • Zlé držanie tela: Hrbenie sa alebo kyfóza môže signalizovať oslabenie kostí chrbtice. 
  • Bolesť chrbta: Môže byť spôsobená zlomeninou alebo kolapsom stavca. 
  • Zmenšenie výšky: Ak si všimnete, že ste sa zmenšili o viac ako pár centimetrov, môže to byť dôsledok kompresných zlomenín chrbtice. 

 

Čo spôsobuje osteopéniu? 

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu viesť k rozvoju osteopénie. Niektoré z nich nemôžete ovplyvniť, no s inými sa dá pracovať: 

  • Vek: S pribúdajúcim vekom kosti prirodzene rednú. 
  • Hormóny: Zníženie hladiny estrogénu po menopauze u žien a nízke hladiny testosterónu u mužov. 
  • Genetika: Ak máte v rodine osteopéniu alebo osteoporózu, je pravdepodobnejšie, že sa vyvinie aj u vás. 
  • Nedostatok vápnika a vitamínu D: Tieto živiny sú kľúčové pre zdravé kosti. 
  • Nedostatok pohybu: Sedavý spôsob života oslabuje kosti. 
  • Fajčenie a alkohol: Tieto zlozvyky poškodzujú kosti. Fajčenie znižuje schopnosť tela absorbovať vápnik a alkohol narušuje hormonálnu rovnováhu. 
  • Niektoré lieky: Dlhodobé užívanie niektorých liekov, napríklad kortikosteroidov, môže viesť k rednutiu kostí. 
  • Chronické ochorenia: Niektoré ochorenia, ako napr. reumatoidná artritída, celiakia alebo Crohnova choroba môžu ovplyvniť zdravie kostí. 
  • Poruchy príjmu potravy: Anorexia a bulímia môžu spôsobiť nízky príjem živín nevyhnutných pre zdravie kostí. 

Ďalšie faktory: Vek nad 50 rokov, menopauza pred 45. rokom života, odstránenie vaječníkov pred menopauzou, nadmerné pitie kofeínu a užívanie prednizónu alebo fenytoínu  

 

Ako zistiť, či máte osteopéniu? 

Najpresnejšou metódou je denzitometria, vyšetrenie, ktoré meria hustotu kostného tkaniva (BMD). Vyšetrenie sa nazýva aj DXA (dvojitá energetická röntgenová absorpciometria) a je nebolestivé. Lekár vám ho môže odporučiť, ak u Vás zaznamená rizikové faktory pre osteopéniu alebo osteoporózu. V praxi sa hustota kostnej hmoty meria obvykle v driekovej chrbtici, hornom konci stehennej kosti a v oblasti predlaktia. 

Výsledky denzitometrie sa vyjadrujú pomocou T-skóre a Z-skóre. T-skóre vyjadruje odchýlku od hodnoty hustoty kostí u mladých zdravých jedincov, zatiaľ čo Z-skóre vyjadruje odchýlku od ideálnej hodnoty u zdravých jedincov rovnakého veku a pohlavia. 

Čím vyšší je obsah minerálov v kostiach, tým sú kosti hustejšie, silnejšie a menej náchylné na zlomenie. 

 

Čo môžete robiť pre svoje kosti? 

Aj keď osteopéniu nemožno vždy úplne vyliečiť, môžete urobiť veľa pre to, aby ste spomalili jej postup a znížili riziko zlomenín. Dôležité je zamerať sa na: 

Stravu bohatú na vápnik a vitamín D: Jedzte mliečne výrobky, zelenú zeleninu, ryby a prípadne užívajte výživové doplnky s vápnikom a vitamínom D (po konzultácii s lekárom). Odporúčaný denný príjem vápnika je približne 1000 mg pre dospelých a 1200 mg pre starších ľudí a ženy po menopauze. Denná dávka vitamínu D by mala byť 1000-2000 IU. 

Pravidelný pohyb: Cvičenie ako chôdza, beh, tanec alebo silový tréning posilňuje kosti. 

Zdravý životný štýl: Prestaňte fajčiť a obmedzte konzumáciu alkoholu. 

Slnečné žiarenie: Vystavujte sa slnku, aby si telo mohlo vytvárať vitamín D (nezabúdajte na ochranu pred nadmerným slnečným žiarením). 

Pravidelné lekárske prehliadky: Absolvujte pravidelné prehliadky a konzultujte so svojím lekárom, ako najlepšie chrániť svoje kosti. Pravidelné vyšetrenie hustoty kostí (DEXA) sa odporúča po 65. roku života. 

Vždy sa poraďte so svojím lekárom o vhodnej liečbe a prevencii osteopénie. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť aj lieky na posilnenie kostí. Pokiaľ sa osteopénia nerieši, existuje riziko, že sa rozvinie do osteoporózy. Preto je dôležité včas podstúpiť diagnostiku a prijať účinné preventívne opatrenia. 

Najdôležitejšie vitamíny a minerály pre posilnenie vašich kostí 

Vápnik – Je základnou zložkou kostí a je nevyhnutný pre udržanie ich pevnosti a hustoty. Je kľúčový pre tvorbu a vývoj kostí a ovplyvňuje stavbu a pevnosť kostí. Odporúča sa prijímať 1 000 miligramov vápnika denne pre ženy do 50 rokov a mužov do 70 rokov, a 1 200 miligramov vápnika denne pre starších ľudí. Najlepšie vstrebateľný vápnik je prírodný vápnik z vaječných škrupín bez prísad a konzervantov.

Vitamín D – Je kľúčový pre vstrebávanie vápnika v črevách. Nedostatok vitamínu D môže viesť k mäknutiu kostí. Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 1000-2000 IU. 

Horčík – Je dôležitý pre správnu mineralizáciu kostí a pomáha pri metabolizme vápnika a vitamínu D. Magnézium pomáha pri vstrebávaní vitamínu D a podporuje zdravie kostí zvyšovaním aktivity buniek vytvárajúcich kostné tkanivo. 

Vitamín K2 – Pomáha vápnik dopraviť tam, kde je potrebný, čiže do kostí a zubov. Je dôležitý pre produkciu proteínov potrebných pre zdravie kostí, ktoré viažu vápnik v kostnom tkanive. Vitamín K2 zároveň bráni ukladaniu vápnika v cievach, srdci či mozgu, čím eliminuje riziko vzniku srdcových a mozgových príhod. 

Fosfor – Tvorí spolu s vápnikom hlavnú zložku minerálnej štruktúry kostí, ktorá poskytuje kostiam tvrdosť. 

Vitamín C – Je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu v kostiach, ktorý zabezpečuje pružnosť kosti, jej odolnosť a tiež podporuje hojenie kosti po zlomeninách.