Každý človek je inak odolný proti ochoreniam.

6. augusta 2021

Každý človek je inak odolný proti ochoreniam. Odlišná býva aj imunitná pamäť, čo je schopnosť organizmu pamätať si, s akým patogénom bojoval a ako sa ho zbavil. Pri ďalšom stretnutí si telo všetko vybaví a spustí efektívne imunitnú odpoveď. Ľudia so slabou imunitou majú lenivejšiu imunitnú pamäť, preto je reakcia ich organizmu na patogén pomalá. Veľakrát tak, že znovu pocíti príznaky choroby, ktoré ste prekonali. Našťastie sú možnosti, ako povzbudiť organizmus k čo najrýchlejšej opätovnej reakcii.

Pre podporu a fungovanie imunitného systému je dôležitý dostatočný príjem vitamínu C, vitamínu D, zinku a iných prvkov a zložiek ako napríklad vláknina pre zdravé bakteriálne osídlenie čriev. Bez týchto prvkov môže byť imunitný systém slabší, pomalší, ochorenia ľahšie prepuknú a môžu mať aj ťažší priebeh. Ich dostatočný príjem neznamená automaticky, že sa vám choroby oblúkom vyhnú, ale že je zvládnete aj na prvýkrát ďaleko ľahšie a na druhýkrát už si možno ani nevšimnete, že sa niečo deje.

Zinok podporí rast pamäťových buniek

Hladší priebeh choroby je zásluha najmä zinku, ktorý podporuje rast, množenie a funkciu všetkých buniek imunity. „Všetci ľudia majú vo svojom tele dopredu pripravené T a B lymfocyty, ktoré sú schopné rozpoznať podnety nového patogénneho vírusu. T a B lymfocytárny systém je schopný tiež vytvoriť imunitnú pamäť, „vysvetľuje prof. Jan Krejsek, prednosta Ústavu klinickej imunológie a alergiológie Lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Fakultnej nemocnice Hradci Králové. Na budúce stretnutie s tým istým podnetom reaguje vďaka tomu organizmus rýchlo a efektívne. Ak je dostatok všetkých buniek imunity vrátane tých pamäťových.

Práve na tomto sa podieľa zinok. Vitamín D zasa pomáha aktivovať biele krvinky, konkrétne NK bunky (natural killers), ktorých hlavnou náplňou je obrana proti vírusovým, parazitárnym a bakteriálnym infekciám. V tele má déčko ďalších 2500 funkcií vrátane regulácie imunitnej odpovede, aby nebola premrštená a neodniesli si to okrem patogénu aj vlastné bunky. Vitamín C tu funguje ako akcelerátor, ktorý všetky imunitné procesy poháňa. V prípade vitamínu C, vitamínu D a zinku je oprávnené tvrdenie, že bez ich dostatočného príjmu je imunita nedostatočná. „Suplementáciu týchto nevyhnutných zložiek v podobe kvalitných potravinových doplnkov možno odporučiť preventívne, ale aj v podobe zvýšených dávok pri známkach infekcie alebo pocitov straty životných síl. Pôsobí sprostredkovane aj na našu psychiku, „hovorí imunológ prof. RNDr. Jan Krejsek. Súčinnosť týchto prvkov poslúži ako podpora v čase náročnom na respiračné ochorenia. Tiež pri nadmernej fyzickej činnosti, alebo ak ich nemôžete prijať v strave či v prípade vitamínu D zo slnka.

Bez zdravého života to nepôjde

Odborníci odporúčajú trvalú vyváženú stravu, optimálnu hmotnosť, dostatok pohybu a spánku. Cez všetky vymoženosti modernej medicíny má zloženie jedálnička väčšinový podiel na psychike, zdraví a vzhľade. Choroby srdca či tráviacej sústavy, slabý imunitný systém, nadváha, ale aj zlá nálada, splín a celá séria ďalších. To všetko môžu byť dôsledky stravy s nevyváženým pomerom živín a s minimom vitamínov. Silná imunita postavená na vyváženom jedálničku, pohybe a spánku nie je úplne nemožná. Ide ale o trvalý, a hlavne dlhodobý proces. Nie je to niečo, čo pár týždňoch zodpovedného životného štýlu zafunguje, preto je v poriadku podporiť svoje úsilie aj doplnkami stravy.

PRÍRODNÝ VÝŽIVOVÝ DOPLNOK MOVE

Naša novinka, unikátny výživový doplnok MOVE je tvorený 100% prírodným komplexom proteínov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v membránach vaječných škrupín. Špeciálnou technológiou ho získavame z vaječných škrupín, ktoré vyberáme z kontrolovaných chovov nosníc na Slovensku a v Čechách. Tento jedinečný komplex, ktorý spolu so škrupinou chráni a vyživuje vaječný žĺtok obsahuje viac ako 300 zložiek. Ako napríklad kolagén, elastín, kyselina hyalurónová, glukozamín či chondroitín sulfát. K týmto proteínom sme navyše pridali vitamín C z extraktu z plodu ruže šípovej, aby sme zachovali 100% prírodnosť výživového doplnku MOVE a zabezpečili lepšiu vstrebateľnosť jeho zložiek.

Všetky tieto zložky tak poskytujú kĺbom, šľachám a väzivám dokonalú podporu. Preukázateľne pomáha redukovať bolestivosť kĺbov, zlepšovať pohyblivosť a zmierňovať zápal. Je jediným vegetariánskym zdrojom kolagénu a je vo vegánskych kapsliach. Okrem toho tak, ako všetky naše výživové doplnky je bez lepku, laktózy a cukru.
Tak si spolu s ním UŽITE POHYB.