Osteoporóza (rednutie kostí) je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty a vznikajú poruchy štruktúry kostí, čím sa zvyšuje riziko zlomenín. Kritickými obdobiami pre jej vznik sú najmä obdobia menopauzy a staroby. Vyhnúť sa jej pritom môžete, ak začnete s prevenciou už v detstve a v období dospievania až do 35. roku veku. Dôležitý je najmä správny pohyb, vyvážená strava a dostatočný prísun vápnika a vitamínov K2 a D3.
Výskyt a závažnosť
Odhaduje sa, že v súčasnosti je osteoporózou a jej následkami ohrozená každá tretia žena a každý šiesty muž nad 50 rokov. Týmto ochorením trpí asi 8 % populácie a okrem toho, že sa nazýva epidémiou tretieho tisícročia, zaraďuje sa aj medzi civilizačné ochorenia.
Osteoporóza sa považuje za závažnú nie pre ňu samotnú, ale pre jej komplikácie – zlomeniny. Pri osteoporóze dochádza najčastejšie k zlomeninám predlaktia, stavcov, horného konca ramennej a stehennej kosti. Najobávanejšou z nich je bezpochyby zlomenina krčka stehennej kosti, po ktorej asi tretina osôb do roka zomiera na komplikácie pridružených ochorení, asi tretina je odkázaná na opateru iných a len zvyšná jedna tretina zlomenín sa zahojí úplne a pacienti sú schopní sa o seba sami postarať. Táto zlomenina je zároveň na 7. mieste najčastejších príčin úmrtí hospitalizovaných pacientov na Slovensku.
Prevencia
Vznik a rozvoj osteoporózy sa dá do určitej miery ovplyvniť. Aj keď za týmto ochorením stoja faktory, na ktoré nemáme dosah, sú aj také, ktoré môžete sami ovplyvniť. Značný podiel na výskyte osteoporózy ma dedičnosť, pričom medzi rizikové patria najmä ženy v období menopauzy.
Rizikové faktory:
- genetická predispozícia
- pohlavie
- vek
- rasa
- predčasná menopauza s nástupom pred 45. rokom života
- životný štýl
- nedostatočný príjem vápnika a ďalších živín
- žiadna telesná aktivita alebo neprimeraná veku a zdravotnému stavu
- žiadne slnenie
- fajčenie
- alkohol
- užívanie niektorých liekov, napríklad kortikoidov
- stres